پیشگیری و بهداشت ، کنترل سوسکها

سوسک‌ها می‌توانند در طول تابستان از ساختمانی به ساختمان دیگر حرکت کنند و از شکاف‌های پایه‌ها، اطراف درها یا پنجره‌های شل و در امتداد لوله‌های آب و گاز وارد شوند. دهانه ها را با بتونه یا چوب پلاستیکی ببندید. گونی ها، کارتن ها و جعبه ها و غیره را که به داخل خانه آورده اید بازرسی کنید و هرگونه سوسک را از بین ببرید. بهداشت در کنترل سوسک بسیار مهم است. غذاها و مایعات ریخته شده را تمیز کنید، از گذاشتن ضایعات غذا روی ظروف شسته نشده و روی پیشخوان خودداری کنید، مواد غذایی را در ظروف در بسته نگهداری کنید، قوطی ها و بطری ها را قبل از گذاشتن در سطل زباله بشویید و زباله ها را در فضای باز به ظروف ضد سوسک منتقل کنید.

استفاده از سوسک کشها

مواد شیمیایی را در مخفیگاه سوسک بمالید. بی سر و صدا وارد یک اتاق تاریک شوید، چراغ را روشن کنید و ببینید سوسک ها کجا می دوند. این مخفیگاه‌ها و مسیرهای شناخته‌شده، به‌ویژه زیر و پشت قرنیزهای شل یا نوارهای قالب‌گیری و اطراف لوله‌ها یا مجاری در امتداد دیوارها و از میان آن‌ها را به صورت نقطه‌ای درمان کنید. کل کف، دیوار یا سقف را مواد شیمیایی نمالید. سطوحی که در آن غذا تهیه می شود نباید مواد شیمیایی مالیده شوند. ساختمان هایی که دارای چندین خانه هستند معمولاً نیاز به درمان هر واحد دارند.

فرمولاسیون های متعدد حشره کش سوسک وجود دارد. برخی از آنها با برچسب “مصرف عمومی” برای کاربرد صاحب خانه، و برخی دیگر “مصرف محدود” برای کنترل حرفه ای آفات یا فقط استفاده کننده های مجاز آفت کش دارای مجوز هستند. قبل از استفاده از هر گونه حشره کش، همیشه برچسب را بخوانید و دستورالعمل ها و اقدامات احتیاطی ایمنی را دنبال کنید.

اسپری ها، چه بر پایه روغن یا امولسیون آبی، به عنوان درمان نقطه ای یا ترک و شکاف استفاده می شوند.

طعمه ها

بخش خاصی از مردم مانند مدارس، بیمارستان ها و ساختمان های اداری ممکن است طعمه ها را به اسپری ترجیح دهند. طعمه ها شامل خمیرها، ژل ها، طعمه های ذرات و ایستگاه های طعمه هستند.

مزایای طعمه عبارتند از: خطر کم (سمیت) برای مردم. مناسب برای حساب های حساس؛ IPM گرا؛ کنترل موثری ارائه دهد. معایب عبارتند از: هزینه طعمه بالا. قرار دادن دقیق مورد نیاز؛ در هجوم سوسک های سنگین مقرون به صرفه نیست.

تله های چسبنده دارای دهانه هایی در دو انتها هستند که سطح داخلی آن با چسب بسیار چسبنده و جذب کننده مواد غذایی آهسته رهش پوشانده شده است. تله‌هایی که به‌درستی در محل‌های مخفی و تغذیه سوسک‌ها قرار می‌گیرند، می‌توانند روزانه تعداد زیادی بالغ و پوره، به‌ویژه سوسک‌های با نوار قهوه‌ای و آلمانی را بگیرند. تله ها در کنار کاربردهای پیشگیرانه و حشره کش برای نظارت بر جمعیت بهتر است استفاده شوند. تله‌گذاری می‌تواند مناطق پناهگاه و شدت آلودگی را تعیین کند، اثربخشی کاربرد آفت‌کش‌ها را پایش کند و هر گونه افزایش جمعیت سوسک را که ممکن است به درمان‌های آفت‌کش اضافی نیاز داشته باشد، تشخیص دهد.

بخور به ندرت استفاده می شود اما هجوم سوسک ها را پاک می کند. این باید فقط توسط یک اپلیکاتور آفت کش دارای مجوز و گواهی استفاده شود.

اگر هجوم شدید سوسک ایجاد شد یا در مورد اقدامات کنترلی که باید استفاده کنید شک دارید، با یک شرکت کنترل آفات معتبر و دارای مجوز که دارای مواد شیمیایی، آموزش و تجربه است تماس بگیرید تا بهترین کار را انجام دهید.