علائم وجود موریانه

بسیاری از نشانه ها و علائم وجود دارند که نشان می دهند خانه شما و یا محل کارتان مورد هجوم موریانه ها قرار گرفته است. این نشانه ها و علائم را باید به دقت مورد بررسی قرار دهید که بتوانید نتایج مناسبی را بگیرید. البته یک مسئله بسیار مهم وجود دارد و آن هم در خصوص این موضوع است که بسیاری از اوقات این علائم مربوط به آن نمی شوند که شما موریانه در خانه خود دارید، اما اگر چند مورد از این نشانه ها را در کنار هم مشاهده کردید بهتر است به هیچ وجه به این مسئله شک نکنید.

·       آسیب به محصولات چوبی

محصولات چوبی که در محیط خانه شما وجود دارند، می توانند مورد تهاجم موریانه ها واقع شوند. موریانه ها از چوب تغذیه می کنند و کار اصلی آن ها جویدن بافت های چوبی است. به همین دلیل نیز اگر وارد محیطی شوند که دارای مصنوعات چوبی فراوانی است و یا صرفا از چوب ساخته شده است، می توانند این مصنوعات را از بین ببرند. هر یک هفته یکبار و یا حداقل دو روز یکبار بهتر است به صورت رندوم گوشه و کنار خانه را بررسی کنید. در صورتی که هر گونه مشکلی از این بابت وجود داشته باشد و موریانه ها به خانه شما راه پیدا کرده باشند، متوجه می شوید که نیاز به استفاده از سم و نابود کردن آن ها دارید.

نشهنه موریانه ها

·       بال موریانه

موریانه ها حشرات بالداری هستند اما این مسئله نشان دهنده آن نیست که قرار است همچون مگس ها آن ها را در حال پرواز ببینید. نوع زندگی موریانه ها کمی متفاوت است. اولا آن که موریانه ها تا زمانی که مکان مناسبی را برای جویدن چوب ها پیدا نکرده باشند، همچنان بال های خود را حفظ می کنند، اما زمانی که به یک منبع مناسب از چوب برسند، دیگر بال های خود را باز کرده و در واقع آن ها را از دست می دهند. این بال ها را می توانید در گوشه و کنار خانه ها و یا در کنار درب و پنجره ها مشاهده کنید. اگر چنین بال هایی را پیدا کردید، حتما این نکته را در نظر داشته باشید که باید سریعا به سراغ خرید سم رفته و اقدامات فوری را در جهت نابود کردن آن ها بردارید. در غیر این صورت شاهد زاد و ولد موریانه ها و زیاد شدن آن ها خواهید بود.

·       سر و صدای موریانه ها

وجود سر و صدای موریانه ها یکی دیگر از نشانه های وجود موریانه ها در خانه است. این نوع از سر و صداها می توانند تا حد زیادی متفاوت باشند اما یک نقطه اشتراک بین تمامی این صداها وجود دارد. برای آن که بتوانید آن ها را بشنوید نیاز است که در یک محیط ساکت و آرام همچون شب هنگام به این صداها گوش دهید.

بسیاری از صداها مربوط به جویدن چوب، برقراری تعامل بین موریانه ها و حتی بال زدن آن ها می باشد. جای نگرانی نیست، موریانه ها موجوداتی هستند که به صورت شبانه روزی در حال کار و جویدن چوب ها می باشند. به همین دلیل نیز همیشه می توانید این سر و صداها را با کمی دقت بشونید. به صورت جزئی این صداها را در بخش جداگانه ای بررسی کرده ایم. بهتر است برای آن که بدانید آیا درست این موضوع را تشخیص داده اید یا خیر، به سراغ این سر و صداها بروید.

موریانه ها

موریانه ها

·       تونل های گلی

درست کردن تونل های گلی در محیط خانه امکان پذیر نیست اما اگر در محیطی باشید که گل در اطراف چوب وجود داشته باشد، حتما این تونل های گلی را نیز خواهید دید. تونل های گلی به این دلیل حفر می شوند که مورانه ها بتوانند در دمای تونل زنده بمانند. دمای تونل گرمتر از محیط اطراف است و سبب می شود تا موریانه ها کاملا زنده بمانند. با این وجود اگر در محیط خانه نیز شک به وجود موریانه ها دارید، بهتر است اطراف خانه را بررسی کرده و فضاهای تونل مانند را پیدا کنید. اگر محیط داخلی آن تونل گرم و مرطوب باشد می تواند تبدیل به فضای مناسبی برای زنده ماندن موریانه ها شود.

·       فضله های موریانه ها

آثار جرم موریانه ها بیشتر از یکی دو مورد است. اگر موش به خانه شما حمله کرده باشد، فضله آن را مشاهده خواهید کرد. این موضوع در خصوص جشرات موریانه نیز صدق می کند. موریانه ها دارای فضله هایی هستند که به شکل قرص های قهوه ای رنگی بر روی زمین می ریزد. فضله های قهوه ای رنگ مسلما می توانند به دلیل آن باشند که موریانه ها دائما از چوب در حال تغذیه کردن هستند.

در خصوص فضله ها به یک نکته بسیار مهم توجه کنید. این فضله ها را به هیچ وجه با دست برندارید و حتی اجازه ندهید تا کودکان و یا حیوانات خانگی شما به آنه ها نزدیک شوند. فضله هایی که وجود دارند می توانند برای سلامتی بسیار مضر باشند. یکی از مهم ترین ضررها نیز در خصوص بروز التهابات پوستی پس از لمس کردن این فضله ها است.

·       گیر کردن درب و پنجره ها

زمانی که موریانه در محیط زندگی شما وجود داشته باشد، شاهد گیر کردن درب و پنجره ها نیز خواهید شد. گیر کردن درب و پنجره ها مربوط به زمانی می شود که آن ها را از چوب ساخته باشند. به همین خاطر نیز هر نوع گیر کردنی را به وجود موریانه ربط ندهید. جویده شدن چوب د قسمت های مختلف درب و پنجره ها سبب گیر کردن آن ها می شود.

·       جیر جیر کردن کفپوش ها

موریانه ها حتی می توانند سبب جیر جیر کردن کفپوش ها نیز شوند. جویده شدن کفپوش ها به وسیله موریانه ها می تواند بسیار مهم باشد. اگر این قسمت از خانه مورد هجوم موریانه ها قرار بگیرد، صدای جیر جیر کفپوش ها در زمانی که بر روی آن ها قدم می گذارید را خواهید شنید. البته داشتن کمی صدای جیر جیر طبیعی است و صرفا زمانی می توانید این صدا را به وجود موریانه ها ارتباط دهید که مقدار این صدا بسیار شدید شود.

·       شل شدگی مصالح کف

درست است که موریانه ها صرفا به چوب حمله می کنند و دیگر محصولات همچون سنگ و آهن را کاری ندارند. با این وجود یکی دیگر از نشانه های وجود آن ها در محیط خانه مربوط به شل شدگی کاشی و سرامیک های کف خانه و حتی قرنیزهای کنار دیوارها می شود. زمانی که مشاهده کنید در این قسمت ها رطوبت جمع شده است، می توانید به این نکته نیز توجه داشته باشید که مصالح کف کاملا شده اند و به همین خاطر نیز باید فکری به حال موریانه هایی که به خانه شما هجوم اورده اند، بکنید.

·       سوراخ روی دیوار

اگر دیوار خشکی را در خانه دارید، ممکن است سوراخ های دقیق و ریزی را بر روی آن مشاهده کنید که به صورت کامل و دارای الگوی خاصی هستند. این سوراخ ها توسط موریانه ها بر روی دیوار ایجاد شده اند و به منظور عملکرد بهترشان در جویدن چوب ها هستند. به همین دلیل نیز باید بدانید که اگر این سوراخ ها را بر روی دیوارها دیدید، با سهل انگاری از کنار آن ها رد نشوید.

·       رنگ دیوار

موریانه ها در چوب و در دیوارها وجود دارند. رنگی که بر روی دیوار وجود دارد گاهی اوقات بدون هیچگونه دلیلی کنده می شود. البته باید بدانید که کنده شدن این رنگ قطعا چندین دلیل مختلف دارد. اولین دلیل کنده شدن رنگ ها مربوط به نم کشیدن دیوار و دومین دلیل اصلی نیز مربوط به نفوذ موریانه ها است. اگر حس کردید دیوار به طور کامل خشک است و هیچگونه رطوبتی در آن وجود ندارد و از سوی دیگر نیز رنگ دیوار کنده شده است، بهتر است به وجود موریانه ها شک کنید.

·       الگوهای پیچ و خم دار

مورد بعدی در خصوص الگوهای پیچ و خم داری است که می توانند بر روی مبلمان، صندلی ها، مصنوعات چوبی و… وجود داشته باشند. این الگوها به وسیله جویدن این مصنوعات توسط موریانه ها ایجاد شده اند. به همین خاطر نیز می باشد که نباید پس از دیدن این علائم به سادگی از کنار آن ها عبور کنید. فراموش نکنید که هر دلیل و نشانه کوچکی ا وجود موریانه ها در خانه را باید جدی بگیرید. این دلایل و نشانه ها نشان می دهند که موریانه در محیط خانه شما در حال جولان دادن است و دیر یا زود تمامی محصولات و مصنوعات چوبی شما را از بین خواهد برد.

·       خم شدن چوب

بسیاری از وسایل چوبی را مشاهده می کنید که به دلیل وجود موریانه ها دچار خم شدگی شده اند. این خم شدگی وسایل چوبی می توانند بسیار کم و خفیف بوده و در صورتی که با سهل انگاری از کنار آن بگذرید، بسیار شدیدتر و بیشتر شوند. برای آن که این مسئله را بررسی کنید، حتما توجه داشته باشید که خم شدگی وسایل چوبی می توانند دلایل مختلف و متعددی داشته باشند اما اگر این خم شدگی ها مربوط به وجود و حضور موریانه ها در خانه شما باشد، باید حتما نشانه های دیگری را نیز از این موجودات ببینید.

·       تورم در قسمت های مختلف

مورد بعدی در خصوص متورم شدن قسمت های مختلف خانه است. قسمت های مختلف خانه می توانند تورم زیادی را با وجود موریانه ها شاهد باشند. به همین دلیل نیز بهتر است نسبت به این نکات با بی توجهی رفتار نکنید. در نظر داشته باشید که تورم ها می توانند در قسمت های مختلفی از خانه بروز پیدا کنند، بنابراین حتما این نکته را به دقت بررسی کنید که در چه قسمت هایی از خانه این تورم را شاهد خواهید بود.

·       تجمع موریانه ها

یکی دیگر از نشانه های مهمی که می تواند به شما اثبات کند مورد هجوم این جانوران قرار گرفته اید، مربوط به تجمع موریانه ها می شود. تجمع پیدا کردن موریانه ها در گوشه و کنار خانه و در زیر قسمت های چوبی امری کاملا طبیعی و واضح است. اما این موضوع زمانی مهم تر می شود که این موجودات هنوز جایی را برای جویدن پیدا نکرده اند. تا زمانی که موریانه ها چوب مناسب و ضعیفی را برای جویدن پیدا نکنند، همچنان با بال هایشان در محیط پرسه می زنند. بنابراین اگر مشاهده کردید که موریانه ها در محیط های زندگی شما در یک گوشه بر روی دیوار و… تجمع کرده اند، باید بدانید که هنوز جای مناسبی را پیدا نکرده اند و به دنبال فضای مناسبی برای سکونت دائمی هستند.