روش های کنترل و دفع شپش 

آلودگی به شپش سر (پدیکولوز) عمدتاً در بین افراد در سراسر جهان رخ می دهد. به طور کلی، کسانی که آلوده هستند علائم جدی نشان نمی دهند. با این حال، برخی از افراد آلوده، بار سلامتی قابل اندازه گیری دارند که مستقیماً ناشی از واکنش به تغذیه شپش است. خارش پوست سر،( علامت اصلی ) آلودگی به شپش سر، می‌تواند منجر به از دست دادن خواب یا تمرکز در محل کار یا مدرسه شود و خاراندن بیش از حد گاهی اوقات خطر عفونت‌های پوستی ثانویه و لنفادنوپاتی‌ها را به همراه دارد. در بسیاری از افراد، شپش سر ، یا ترس از قرار گرفتن در معرض این آفت کوچک ، بیشتر به عنوان یک مشکل عاطفی و روانی ظاهرمی شود تا بالینی.

شپش سر زمانی که شیوع آن افزایش می‌یابد ، پیشگیری و از بین بردن این آفات خطرات بیشتری را نسبت به خود آلودگی برای مردم ایجاد می‌کند، به یک نگرانی برای سلامت عمومی تبدیل می‌شود.

شپش سر معمولاً زمانی که موهای فرد آلوده در تماس مستقیم با موهای شخص دیگر باشد به میزبان جدید منتقل می شود. تماس اجتماعی و خانوادگی بین کودکان، و همچنین بین والدین و فرزندان، مسیرهای احتمالی آلودگی نسبت به فومیت ها (شانه های مشترک، برس، حوله، لباس، ملحفه و غیره) است. تصور می شود که عوامل خطر ابتلا به شپش سر تحت تأثیر تعداد فرزندان در هر خانواده، دفعات استفاده از تخت مشترک، آداب و رسوم محلی و انواع تماس های اجتماعی، فقدان سیستم مراقبت های بهداشتی مبتنی بر جامعه (به عنوان مثال، خدمات بهداشتی مدارس) است. و وضعیت اجتماعی و اقتصادی خانواده. شپش سر بیشتر در بین کودکان شایع است

درمان با شپش کش ها

فقط باید از محصولات ضد شپش استفاده شود که به طور خاص توسط مقامات بهداشتی تایید شده باشد. لازم است دستورالعمل استفاده را با دقت مطالعه کرده و دنبال کنید. توجه به زمان شروع و درمان مو برای مدت دقیق مشخص شده در دستورالعمل بسیار مهم است.

در مواردی که یکی از اعضای خانواده آلوده تشخیص داده شود، سایر اعضای خانواده باید به طور کامل معاینه شوند، اما فقط افراد آلوده باید درمان شوند. این درمان ها در صورت امکان باید همزمان در همان روز انجام شوند.  افراد تحت درمان باید در روز 1 و روز 10 مجدداً مورد بررسی قرار گیرند. ،

اگر هیچ شپش زنده ای یافت نشد، درمان می تواند موفقیت آمیز در نظر گرفته شود، حتی اگر هنوز شپش روی پوست سر قابل مشاهده باشد. برای تایید نتیجه و دانستن اینکه یافتن چند شپش زنده در پوست سر سخت است، معاینه مجدد اضافی بعد از 10 روز توصیه می شود. اگر هنوز شپش زنده وجود دارد، درمان باید ادامه یابد، اما باید از یک داروی ضد شپش با یک ماده فعال یا مکانیسم کشتن متفاوت استفاده شود. بنابراین، لباس‌ها، حوله‌ها، ملافه‌ها، شانه‌ها و برس‌هایی که با فرد آلوده در تماس بودند را می‌توان با استفاده نکردن حداقل دو روز یا با شستن یا خشک کردن حداقل در دمای 50 درجه سانتی‌گراد به مدت 30 دقیقه پاک کرد.

درمان با شانه شپش

استفاده سیستماتیک از شانه شپش در مدت 10 روز که در طی آن جنین شپش در تخم رشد خود را کامل می کند، می تواند هجوم را درمان کند. شانه کردن مرطوب، یا شستن ، این شامل شانه زدن در روزهای 0، 4، 8 و 12 است. استفاده از دستورالعمل های خاص شستشوی مو با شامپو و نرم کننده؛ شانه های خاص؛ و روش های خاص شانه زدن.

پیشگیری شپش

معاینات منظم معاینات دوره ای موهای سر افراد، با یا بدون شانه شپش ، می تواند وجود شپش سر را قبل از اینکه تعداد آنها و تخمک هایش بسیار بیشتر شود، آشکار کند. مدیریت سریع و موثر شپش ممکن است در نتیجه احتمال قرار گرفتن در معرض سایر افراد را کاهش دهد.