بیماری تب کنگو

ویروس CCHF بر اثر گزش کنه و تماس با خون و بافت آلوده بوجود می آید. بیشتر قربانیان کارگران کشتارگاه ها، دامپزشکان و کشاورزان هستند.این بیماری یا از طریق کنه یا از طریق کشتار در فضایی خارج از کشتارگاه به انسان منتقل می‌شود. در صورت انتشار با کنه، با کوچک‌ترین گزشی، این خون آلوده از کنه به انسان منتقل می‌شود. به این ترتیب کسانی که در دامداری و قصابی‌ها هستند، مستعد ابتلا به این بیماری هستند. در نوع دوم، اگر کشتار دام در کشتارگاه صورت گیرد جای نگرانی نیست، هشدار زمانی است که دام در کوچه و خیابان کشتار شود که موجب آلودگی افراد تحت تماس می‌شود.

بیماری کریمه کنگو یکی از بیماری شایع این روز ها در جهان است که میتواند تا 40 درصد جان افراد را به خطر بی اندازد این بیماری قابل انتقال از دام به انسان است به طوری که تماس با حیوانات خوردن گوشت فیرز نشده خوردن جگر خام و نیمه پخته تماس با خون و ترشحات بیماری مبتلا به تب کنگو تماس پوست با سرنگ و تجهیزات پزشکی استفاده شده در بیماریان تب کنگو میتواند از راههای انتقال بیماری تب کنگو در افراد باشد در ادامه با بیماری تب کنگو بیشتر آشنا می شویم بیماری تب کریمه کنگو اولین بار در جنوب اکراین مشاهده شد و پس از چند سال این بیماری بار دیگر در کنگو شناسایی شد که نام این بیماری را کریمه کنگو گذاشتند با رسیدن به فصل تابستان شیوه این بیماری در جهان گسترش یافته است اما خوشبختانه در کشورمان این بیماری از مرگ میر کمتری برخوردار بوده است علایم بروز این بیماری تب . سردرد شکم درد . کمر درد.. استفراغ . درد مفاصل .سرخی صورت . خونریزی زیر پوست و احساس افسردگی است امروزه هیچ واکسنی برای درمان این بیماری ساخته نشده است اما چنانچه فرد سریعا خود را به بیمارستان ها برای مداوا برساند درمان این بیماری به خوبی انجام خواهد شد توصیه های موثر مرکز بهداشت در خصوص این بیماری به مردم حتما گوشت های خریده شده توسط شما از مراکز معتبر با مهر بهداشت باشد گوشت های خریداری شده را 24 ساعت فریز کنید .. سرما باعث از بین رفتن ویروس احتمالی می شود نکته جالب تمام پرندگان به این بیماری مقاوم هستند و فقط شتر مرغ احتمال ابتلا به این بیماری را داراست این بیماری در سال 1944 در کریمه شهری در جنبوب اوکراین شناسایی شد و نام آن را تب خوریزی دهنده گذاشتند و در سال 1956 این بیماری در کنگو شناسایی شد به همین دلیل نام این بیماری را تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نهادند و با نام اختصاصی cchf نام گذاری شد.

علایم بیماری تب کنگو

خرید سم

دوره نهفته بیماری بسته به عمق نیش کنه متفاوت است. در صورت گزش عمیق، دوره نهفته بین یک تا سه روز و حداکثر 9 روز است. اگر بیماری بر اثر تماس با خون یا بافت آلوده باشد، دوره نهفته پنج تا شش روز و حداکثر 13 روز است.

علائم این بیماری در انسان بین یک تا سه روز ظاهر می شود که شامل تب و لرز، سردرد، کوفتگی، اسهال و استفراغ به مدت ۳ تا ۵ روز و بعد از آن خونریزی زیر پوستی، وجود خون در مدفوع و دستگاه تناسلی و دستگاه گوارش آغاز می‌شود که در نهایت موجب مرگ فرد بیمار می‌شود.

تب، درد عضلانی، گردن درد، سفت شدن بافت گردن، درد چشم، حساسیت چشم نسبت به نور، تهوع، استفراغ، اسهال، شکم درد، گلودرد، نوسانات خلقی شدید و خواب آلودگی از مهمترین علایم تب خونریزی دهنده کنگو هستند.
در برخی بیماران افزایش ضربان قلب، تورم غدد لنفاوی، بزرگ شدن کبد، خونریزی داخلی قابل مشاهده از روی پوست، نارسایی کبد و ریه نیز دیده می شود. داروهای ضد ویروسی تنها راه درمان بیماری هستند که به صورت خوراکی و وریدی استفاده می شوند.

درمان و راه پیشگیری بیماری تب کنگو

اگر حیوان آلوده در روزهای اوج بیماری ذبح شود و ذبح کننده دستکش به دست نداشته باشد یا اگر دستش خراش بردارد، ویروس بلافاصله به او منتقل می شود. استفاده از اقدامات محافظتی در جلوگیری از ابتلا به این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌ طور خاص، پزشکان و دامپزشکان باید همیشه از دستکش، روپوش بلند، شلوار و چکمه مخصوص استفاده کنند.

اصرار بر این است دام‌های وارداتی حتما توسط دامپزشک معاینه شوند و بعد در اختیار کشتارگاه‌ها قرار گیرند. همچنین باید از خرید گوشت‌های بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی خودداری شود.

اگر حیوان آلوده در روزهای اوج بیماری ذبح شود و ذبح کننده دستکش به دست نداشته باشد یا اگر دستش خراش بردارد، ویروس بلافاصله به او منتقل می شود.

صرار بر این است دام‌های وارداتی حتما توسط دامپزشک معاینه شوند و بعد در اختیار کشتارگاه‌ها قرار گیرند. همچنین باید از خرید گوشت‌های بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی خودداری شود.

استفاده از اقدامات محافظتی در جلوگیری از ابتلا به این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌ طور خاص، پزشکان و دامپزشکان باید همیشه از دستکش، روپوش بلند، شلوار و چکمه مخصوص استفاده کنند.

آسایش شما افتخار شرکت ماست